Vaše objednávka
 
Košík je prázdný.

Než začnete...

Nejdříve si musíte sami položit základní otázky. Jak nízkou teplotu doma dosáhnu? Začnu přípravou pivakoncentrátu, z výtažků, nebo budu vařit hned ze základních surovin? Jaký typ piva mi chutná? (tím není myšlena konkrétní značka jako například Starobrno, Radegast, Staropramen, Svijany, ale pivní stylležák, stout, ale, IPA, pšeničné pivo atd.) Co koupit?

Teplota?

Teplota kvašení, ale i teplota ležení jakou jste doma schopni dosáhnout, je důležitá pro rozhodnutí zda budeme pivo kvasit svrchně, nebo spodně. Pro spodní kvašení je potřeba dosáhnout teploty kolem 12°C a ležení do 5°C. Svrchně kvasit lze při pokojových teplotách a k uskladnění postačí chladný sklepteplotou ideálně do 10°C, ale to není úplně nutné. Čím nižší teplota, tím delší trvanlivost piva. Všeobecně platí, že spodně kvašená piva nemusí pro vyniknutí chuti ležet tak dlouho jako ta svrchní. Spodně se kvasí české ležáky. Svrchně naopak pro nás stále ještě trochu exotická piva typu stout, ale, IPA… To ale nebrání tomu odkvasit jakékoliv pivo podle teplotních podmínek, jakých jsme schopni dosáhnout. Pro svrchní a spodní kvašení se používají jiné druhy kvasnic.

čeho pivo uvařit?

Úplně nejjednodušší je „uvařit“ pivokoncentrátu. To zvládne bez pochyby úplně každý. Výběr koncentrátů je veliký. Všechny koncentráty obsahují kvasnice pro svrchní kvašení. Odkvasit se ale mohou jinými kvasnicemi i spodně. Postup přípravy naleznetesekci Jak na výrobu piva I.

Trochu obtížnějším způsobem jak pivo uvařit (nyníbez uvozovek, protože opravdu budete vařit) je příprava ze sladových výtažků. Budete potřebovat sladové výtažky, chmel a samozřejmě kvasnice. Sladový výtažek se rozpustí ve vodě a chmelovarem vznikne mladina. Vše vcelku jednoduše i doma na sporáku. Pokud nemáte žádný recept, nevadí. Je možné zakoupit výtažkovou sadu, kde jsou všechny suroviny obsaženy.

Nejsložitější je vaření piva ze základních surovin. Kromě sladu, chmelu, kvasnic, dalšího vybavení, budete potřebovat i hodně času. Výsledek, pokud se dílo povede, bude ale stát za to. Více v sekci Jak na výrobu piva II.

Jaké vybavení budu potřebovat?

Ať se rozhodnete začít jakkoliv, základní vybavení budete potřebovat stejné. Tím je kvasná nádoba, vypouštěcí ventil, stáčeč, hustoměr, teploměr, míchadlo. Pokud budete pivo stáčet do skleněných lahví, tak i zátkovač a zátky. K vařenívýtažků navíc i větší hrnec. Vaření ze základních surovin je na vybavení nejnáročnější. Kromě základu výše je potřeba zejména šrotovník, scezovací síto, hrnce, chladič mladiny., popřípadě některou z varen "All in one". Nemusíte kupovat úplně všechno nové. Možná doma naleznete něco, co se bude hodit.

Čím tedy začít?

Jsme opět na začátku. Pokud si chcete vyzkoušet bez hlubších znalostí domácí přípravu piva, začněte nejjednodušším způsobem – z mladinového koncentrátu ideálně se sadou mikropivovaru. Vyzkoušíte si roli domácího sládka, ochutnáte a pak se můžete rozhodnout jak pokračovat. Všechno použité vybavení pak využijete i při složitějších přípravách piva.

×